דרכון פורטוגלי

מאז שפורטוגל החליטה על כניסתה לאיחוד האירופאי, אי שם בשנת 1986, החל גל של התעניינות בדרכים להוציא דרכון פורטוגלי שמספק יתרונות רבים כאזרחי אירופה. יהודים רבים חיו בפורטוגל בשנים עברו וזאת בשל העובדה כי רוב רובם של מגורשי ספרד היגרו לפורטוגל וגורשו משם כמה שנים לאחר מכן.

משמעות הדבר כי ישראלים ממוצא ספרדי יכולים לפתוח לעצמם דלתות רבות בזכות אותו דרכון פורטוגלי ולהפוך לאירופאים עם זכויות רבות דוגמת לימודים בחינם באירופה, ויזה לארה"ב ביתר קלות, אישורי עבודה באירופה וזכות לחיות בפורטוגל ובשאר מדינות האיחוד מתי שרק ירצו.

כמובן שהדרך להוצאת הדרכון הפורטוגלי אינה קלה, ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן. להלן סקירה מקוצרת שתעשה לכם קצת סדר בעניין ותכין אתכם היטב להגשת הבקשה.

כל השלבים שישיגו לכם את הדרכון המיוחל

על מנת לקבל דרכון פורטוגלי יש ראשית כל להיות זכאים לאזרחות מקומית בפורטוגל. החוק הפורטוגלי אינו מחייב את מגיש הבקשה לשלוט בשפה, אין צורך לשרת בצבא הפורטוגלי וגם אין צורך לשלם מיסים כלשהם,כך שאם אתם עומדים בקריטריונים הנדרשים תהפכו להיות אזרחי פורטוגל וכך גם הצאצאים שלכם.

כיצד עושים זאת בפועל? ובכן, ראשית כל עליכם להוכיח כי אכן הינכם צאצאים לאזרח ספרדי או פורטוגלי. גירוש ספרד התרחש בשנת 1492 כך שישנה עבודת שטח רבה שיש לעשות על מנת להתחקות אחר אילן היוחסין שלכם ולהוכיח כי אכן ישנו קשר שכזה. קשה מאוד להשיג את המסמכים הנדרשים, מה גם שלעיתים הדור הוותיק ביותר במשפחה כבר אינו בין החיים. לשם כך פעמים רבות רצוי להתקשר עם חוקר אילנות יוחסין (גנאולוג) או חוקר פרטי על מנת להשיג את ההוכחות החותכות.

לאחר שלב זה יש ליצור קשר עם ראשי הקהילה היהודית בפורטוגל ולספק עבורם את ההוכחות הללו. גם הם יבצעו חקר משלהם ובסופו של דבר ימליצו (או לא) האם אכן יש עילה לקבלת האזרחות האירופאית כאזרח פורטוגלי.

במידה וכן, מתחיל לו מסע נוסף של השגת כל המסמכים הנדרשים (תעודת לידה, פטירה, תעודות שינוי שם, אישור רישום פלילי ועוד) כאן בישראל, תרגומם לפורטוגזית, קבלת אישור נוטריון וחותמת אפוסטיל ולאחרמכן, התאמתם לתבנית הפורטוגלית (יש לטוס לעיתים לליסבון לשם כך).

אל תצאו לדרך ללא עזרתו של משרד עורכי דין מתמחה

קשהמאוד לצלוח את כל שתואר לעיל ללא ליווי מקצועי. השגת המסמכים, תרגומם, ביצוע החקר המקדים וחקר אילן היוחסין, ההתמודדות עם השפה הזרה בליסבון אל מול משרדי הממשלה והקהילה היהודית וקבלת האישור הסופי מכל המוסדות – כל אלו עולים זמן וכסף רב.

הדרך לייעל את התהליך באופן ניכר טמונה בהתקשרות עם משרד עורכי דין המתמחה בנושא. משרד שכזה מחזיק בכל הקשרים הנדרשים בפורטוגל, יודע היכן עקבי האכילס של התהליך וכיצד להתמודד עימם בהצלחה. אל תיכנסו לתהליך לבד, שכן כל טעות קטנה עלולה לגרום לכם לבזבוז זמן מיותר ולעיתים אף לאובדן הסיכוי לקבלת האזרחות והדרכון היוקרתי שמתקבל בזכותה.

מידע נוסף וטיפים בנושא קבלת אזרחות אירופאית תוכלו לקבל באתר http://www.citizen.co.il/