התחדשות עירונית, תמ"א 38 ופינוי בינוי

התחדשות עירונית היא הפתרון היחיד לשינוי מדינת ישראל

בכל רחבי הארץ יש פרויקטים נטושים או נכסים מוזנחים כי הם מהווים אתגר מעצם היותם רוכש בודד.

הסביבה הכפרית היפה שלנו הופכת להרי בטון ומשאירה משפחות צעירות ועולים חדשים ללא מגורים סבירים. יש שפע של יחידות דיור נטושות, מוזנחות ורעועות בתוך הערים שלנו.

פרויקטים תמ"א 38 מסייעים לשפץ ולחזק מבנים ישנים בתוך הערים, כאשר לרוב קבלני בניה ויזמין יתעניינו רק ברכוש אם הוא נמצא בשכונה פופולרית ואם הם בטוחים שיכולים להשיג רווח טוב מן הדירות הנוספות המתווספות והגישה עסקתי שכזו בהחלט לגיטימית ומקובלת.

בשנים הראשונות של העלייה, עם משפחה של ארבעה ילדים, האיכות של 3 בתי הספר השכונתיים הייתה העדיפות הראשונה שלנו בחיפוש רכוש. אולם כשהחלטנו לבחור לפני ארבע שנים, סרקנו את כל מחוז חיפה.

הצרכים המידיים שלנו היו גישה נוחה ותחבורה טובה. אנחנו מעדיפים נכסים ישנים שיש להם אופי, אז היינו צריכים לחשוב מחוץ לקופסה. באופן אירוני, כמה מהמבנים הישנים ביותר בחיפה נמצאים על החוף הקדמי בשונה מאוד מערים אחרות שבהן חוף הים הוא רכוש מעולה, מתוך הרעיון של יציאה מדירה לחוף כל יום במקום לנסוע מהכרמל. סקרנו את האזורים האלה רק כדי לגלות שכל התשתית שלהם לא מתאימה לחיים. תכננו לשפץ אבל היו הרבה בעיות שגרמו לנו להבין כי יש צורך נחוץ לחפש משהו אחר מאשר שיפוץ דירה פרטית או בית.

בסופו של דבר מצאנו דירה סבירה אך יותר מוזנחת בחלק הישן והוותיק של העיר, אבל מוקפת עצים עם נוף ששובה לב כל מבקר. היינו צריכים רק לדאוג לשפץ אותה מבפנים על מנת לחיות בסביבה נעימה מבפנים ומבחוץ.

ברחוב שמתחתנו יש מבנה נטוש בן שני קומות. יש קירות גג אבל ברור שנגמר הכסף לפני ביצוע ריצוף הגג, לשים חלונות ודלתות.

בכל רחבי העיר יש פרויקטים נטושים כאלה או נכסים מוזנחים כי הם מהווים אתגר מעצם היותם רוכש בודד.

משרד הבינוי והשיכון והעיריות צריכים להיפגש, למצוא את הבעלים של מבנים כאלה ולהציע חבילה אטרקטיבית, כך שבין אם זה רק בניין אחד או שכונה מובנית, במחיר נוח, מושך ובטוח.

היתרונות של התחדשות עירונית הם כי התושבים יכולים לחיות לא רחוק מן מקום עבודתם, תחבורה קלה יותר, יותר פעילויות פנאי עבור מבוגרים וילדים כאשר העיר כולה על מפתן הדלת שלהם.

התחדשות עירונית יושמה במדינות רבות, כי השיקום של שכונות העיר הפנימית מביא לחינוך משופר ושירותי בריאות אשר מושכים יותר משפחות צעירות ומהגרים.

מקור נוסף לדיור במחיר סביר הוא שיקום מושבים וקיבוצים נטושים.

בעוד שרוב הקיבוצים הופרטו בשנים האחרונות, התשתית השתנתה כדי לספק בתים גדולים יותר למשפחות ולנצל את הבניינים המשותפים לפנאי ולחינוך. ברוב המקרים, לחברים החיים בקהילות אלה יש שליטה על עתיד הכפרים שלהם והדיור הנוסף המותר. למרבה הצער, חלק מחברי קהילות אלה השכירו את הקרקע לקניונים בהיקפים אשר הרסו את הנוף הכפרי לאורך מה שהיו פעם יערים יפים.

בחלק מהמקרים חברי הקיבוץ לא הסכימו לשינוי זה. אחת מהדוגמאות היא נווה ים, קיבוץ מרהיב, השוכן בחוף הסמוך לעתלית, מדרום לחיפה. כיום המגורים בו מוזנחים, המבנים הקהילתיים מתמוטטים והנוף הוא בלגן של עשבים ושיחים.

לא ברור מה מונע השינוי בנווה ים אבל בהחלט הגיע הזמן שהממשלה או המועצה המקומית יתערבו.

נווה ים מהווה גן עדן למשפחות צעירות, על חוף הים וממוקם עם גישה נוחה לכביש חיפה-תל אביב ולתחנת הרכבת בעתלית. בתכנון קפדני, ניתן לבנות מגורים אסתטיים וסבירים עבור קהילה גדולה מבלי לקלקל את האזור הכפרי היפהפה שמסביב לחוף הכרמל.

לאלה עם דמיון באמת פורה, התוכנית הבריטית "חללים זעירים" המוצגת בערוץ החיים הטובים, סיפקה כמה רעיונות גאוניים לשיפוץ תחנות רכבת נטושות, אוטובוסים מחוץ לשירות, שלא לדבר על בקתות בוץ. ברוב הערים יש מקום לשכונה אסתטית ואנשים עם דמיון יכולים ליזום בניית "חלל זעיר".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *